Machine Alpha at K2 Art Center
Machine Alpha

Can Batukan’ın DDR müzik grubundan bağımsız olarak gerçekleştirdiği 5 parçadan oluşan müzik projesidir “Alpha 60” . Bu projeyi sanatçı, distopik bir film olan Alphaville filminden yola çıkarak oluşturulmuş ve bütünüyle ona adanmış tek kişilik bir deneysel müzik projesi olarak tanımlamaktadır.
Underscene Project Arşivine "myspace" yoluyla eklediğim piyasada profesyonel kaydı bulunmayan DDR grubu üyelerinden Can Batukan ile birlikte oluşturuğumuz bu projenin çıkış noktasını Jean Luc Godard’ ın senaryosunu yazıp yönettiği 1965 yapımı “Alphaville” filmi oluşturuyor.

Film; Herkesin ve her şeyin kontrol edildiği bir gelecekte, insanın ve makinenin; bireyin ve onu sarmalayan düzeneğin yabancılaşmasını konu alır. Şehir, “Alpha 60” adlı bilgisayar tarafından yönetilmektedir. Burada yaşam önceden kurgulanmış, seçimsiz bir yapıya indirgenmiştir. Tüm düşünce ve tüm eylem programlıdır. Ajan Lemmy Caution’ın görevi, insan yaşamının her aşamasını tahakküm altına almak için tasarlanmış olan bu bilgisayarın mimarını bulmak ve yok etmektir.


Yapılan enstelasyon “Alphaville” filmini olanaklı bir izlek olarak kullanır
. Bu projede Can Batukan’ın 5 parçadan oluşan “Alpha 60” isimli müzik projesinden bir düzenleme içerisinde kullanarak görünür kılmak amaçlanmıştır. Duvara, kablolar kullanarak resmedilen sahne, sözkonusu filmden alınmıştır. (Alphaville’deki ana karakter olan ajan Lemmy Caution, yanında ki duvarda asılı duran fotoğrafa bakar. Fotoğrafta şehri kontrol eden "Alpha 60" üstün bilgisayarının mühendisi görünmektedir.